Bluzka damskaChoć pranie wydaje się czynnością zupełnie prozaiczną, nie wymagającą żadnej szczególnej wiedzy i umiejętności, to jednak w praktyce pranie niektórych rzeczy tj. delikatne bluzki damskie wymaga specjalnego podejścia. Specjalne podejście potrzebne jest zwłaszcza wtedy, gdy prane dotyczy rzeczy w kolorze białym. W końcu chodzi o to, aby taka odzież nie zszarzała i nawet po kilku praniach wciąż prezentowała się równie efektownie jak w dniu jej zakupu. Na wstępie warto wspomnieć, że rzeczy w kolorze białym nigdy nie pierzemy razem z rzeczami kolorowymi. Te ostatnie mogą puścić kolor, a to najprostsza droga do zniszczenie cennych bluzek damskich, nowej białej bielizny czy białych koszul. Warto również pamiętać, że niektóre rzeczy, zwłaszcza te najbardziej delikatne nie mogą być prane w pralce. Niektóre, najbardziej wrażliwe bluzki damskie trzeba prać ręcznie i to na tyle ostrożnie, by ich nie uszkodzić.

Przygotowując się do prania białych rzeczy, najlepiej zebrać ich większą ilość, upewnić się czy wszystkie mogą być prane w pralce, a jeśli tak to w jakiej temperaturze wody. Jeśli chodzi o delikatne bluzki damskie w kolorze białym to zwykle jesteśmy zmuszeni do prania ich w wodzie zimnej, w trybie prania rzeczy delikatnych. Niestety pranie odzieży w temperaturze 30 stopni Celsjusza jest zadaniem wymagającym stosowania odpowiednich detergentów. Do tego celu potrzebować będziemy dobrej jakości proszku, najlepiej takiego dedykowanego do prania rzeczy białych i delikatnych. Wiele osób poleca skorzystać w tym przypadku z oryginalnych proszków niemieckich, które mają nieco większą zawartość składników aktywnych, a przez to lepiej radzą sobie z usuwaniem brudu i plam nawet przy praniu odzieży w niskich temperaturach wody. W praktyce wystarcz sięgnąć po markowy proszek dedykowany do prania rzeczy białych.

W przypadku prania ręcznego, niewielką ilość detergentu przeznaczonego do prania rzeczy białych, rozpuszczamy w misce z wodą lub w wannie. Podobnie jak w przypadku prania białych bluzek w pralce, nie używamy do tego celu wody ciepłej, lecz wodę letnią, co zapobiega uszkodzeniu delikatnej struktury materiału, z jakiego wykonana jest zdecydowana większość białych bluzek damskich. Po przygotowaniu wody, bluzkę lub bluzki wystarczy w niej namoczyć, a następnie spłukać pod bieżącą, zimną wodą. Warto pamiętać, by rzeczy delikatnych nie suszyć pralce z opcją suszarki, a jeśli już to na najmniejszych obrotach. Wyprane ręcznie rzeczy najlepiej powiesić na sznurku, do czasu ich samodzielnego wyschnięcia. Dzięki temu nie ulegną one skurczeniu lub innego rodzaju deformacji.