Buty na wysokich obcasach mają długą, bogatą historię, która sięga aż X wieku. Na przykład, perska kawaleria nosiła buty na obcasach, aby wygodniej ulokować stopy w strzemionach. Co więcej, badania wskazują, że obcasy utrzymywały w równowadze jeźdzców strzelających z łuku, gdy ci stali na galopujących koniach. Ten trend przełożył się na popularny kowbojski but z XXI wieku. Posiadanie koni nie było tanią kwestią, więc noszenie obcasów sugerowało, że ich użytkownik miał znaczne bogactwo. To praktyczne i efektywne wykorzystanie pięty ustanowiło standard dla większości butów do jazdy konnej – nie tylko przez całą historię, ale nawet do dnia dzisiejszego. O ile dzisiaj czarne szpilki są raczej elementem stroju kobiecego, o tyle niegdyś przerośnięte obcasy były raczej męskim atrybutem.

Obcasy-wiecznie żywe

Szpilki damskiePóźniej, w XII wieku, w Indiach, obcasy znowu stają się widoczne. Dowodzi tego obraz posągu ze Świątyni Ramappa, przedstawiający stopę indyjskiej kobiety odzianą w podniesiony but. Następnie, w okresie średniowiecza, zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili buty na platformach, aby wznieść się nieco nad wypełnione brudem i błotem ulice. Doszło nawet do tego, że buty wyposażane były nawet w 76 centymetrowe platformy. To niemal dziesięć razy więcej, niż obecnie mają przeciętne czarne szpilki. Te niezwykłe buty, nazywane "chopine", były bardzo modne wśród piętnastowiecznych kobiet. Co ciekawe, dwieście lat później noszenia takich butów zakazano. Zaszła bowiem obawa, że kobiety mogą je wykorzystywać do uwodzenia mężczyzn – a wtedy kojarzyło się to niebezpiecznie z czarami...

Symbol seksualności

W obecnych czasach niewielu mężczyzn nosi wysokie obcasy, nie wspominając już o czarnych szpilkach, które stały się kompletnie kobiecym atrybutem. Co więcej, czasopisma takie jak Playboy, a także inne źródła medialne przedstawiające kobiety w seksualny sposób, często robią to za pomocą właśnie wysokich obcasów. Według psychologów przyczyną tego jest to, że wysokie obcasy akcentują specyficzne aspekty kobiecego chodu, które działają pobudzająco na mężczyzn.