Wydawałoby się, że męskie portfele nie odznaczają się dużym indywidualizmem. Patrząc pobieżnie można wysnuć taki wniosek. Nic bardziej mylnego. Nie jest to może świat tak kolorowy i obszerny jak wśród damskiej galanterii, ale z pewnością modeli galanterii męskiej jest wystarczająco dużo aby zaspokoić gusta nawet najbardziej wyszukane.
Dorastanie razem z portfelem
Pierwsze męskie portfele to zwykle zapinane na rzep, bawełniane portmonetki z wszytą na zewnątrz, zapinaną na zamek kieszonką na monety. Jednak o ile nastolatkowi a nawet studentowi przystoi taki rodzaj, jest on nawet wygodny a zwykle i tak nie mieści więcej niż trochę pieniędzy i dowód osobisty o tyle dorosły mężczyzna z takim portfelem wyglądałby śmiesznie. Nikt sobie chyba nie wyobraża dorosłego pana w garniturze, rozpinającego z trzaskiem portfel na rzep. Jak zatem powinien wyglądać idealny męski portfel? Oferta producentów galanterii jest dość ograniczona, ale tylko kolorystycznie. Portfele męskie spotyka się raczej w stonowanym, czarnym, bądź brązowym kolorze, choć w wielu różnych odcieniach. Jeśli jednak spojrzeć na materiał wykonania tutaj wybór jest większy. Począwszy od męskich portfeli z eko skóry po naturalną skórę bydlęcą czy wężową i od gładkich do tłoczonych modeli. Najbardziej zaskakuje jednak różnorodność wnętrza jaką odznaczają się męskie portfele. Jedne posiadają zapięcie inne nie, niektóre mają kilka przegródek inne nawet kilkanaście. Duża różnorodność jest nawet w formie, przegródki po obu stronach jedna pod drugą lub jak w książce, wszyte obok siebie. Wszystko to wpływa na wielkość i grubość portfela, dlatego wybiera się go pod indywidualne potrzeby.
Jak wybrać dopasowany do siebie portfel?
Wszystkie powyższe cechy nie ułatwiają wyboru. Jak zatem kupić idealny męski portfel? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Po pierwsze trzeba się zastanowić ile można na taki portfel wydać. Najdroższe są oczywiście modele z prawdziwej skóry, im bardziej oryginalna np. wężowa czy krokodyla tym cena wyższa. Stąd dobrym pomysłem może być skóra ekologiczna, równie trwała i elegancka a cena takich portfeli jest czasem kilkukrotnie niższa niż ich naturalnych odpowiedników. Jakość oraz rodzaj skóry świadczy o jej trwałości, a trwałość portfela powinna być podstawowym czynnikiem, na który zwraca się uwagę, gdyż jest to część garderoby, której nie wymienia się często, zwykle raz na kilka lat. Drugim czynnikiem przy wyborze portfela jest jego wielkość. W zależności od ilości dokumentów i kart a także czy nosi się dużo gotówki czy nie, powinno się wybrać model z dobraną indywidualnie ilością kieszeni oraz ich rozmieszczeniem.