Moda jest obecna w życiu większości osób. Bez względu na kraj zamieszkania, poglądy i wiek, wpływa na nasz wygląd. Poprzez ubranie wyrażamy siebie i swoje przekonania. Dla jednych może być swoistym manifestem, dla innych zabawą i odskocznią od życia codziennego.

Czym jest moda streetwearowa?

Streetwear, czyli inaczej moda uliczna pojawiła się w okolicach lat osiemdziesiątych. Głównym założeniem było unikanie podążania ślepo za  zmieniającymi się trendami, a wyszukiwanie indywidualnego stylu, który będzie unikatowy bez względu na to, co się dzieje na rynku. Istotny wpływ na kreowanie mody ulicznej ma kultura, sztuka i muzyka. To upodobania danej osoby odzwierciedlają się w ubraniach, jakie nosi. Podkreślanie odrębności, jasne określenie własnych wyborów i tworzenie stylizacji pod określony nurt muzyczny, to cechy charakterystyczne mody streetwearowej.

Kto zapoczątkował streetwear?

Moda uliczna miała swój początek u punkowców oraz hiphopowców, którzy ozdabiali ręcznie swoje stylizacje, dodając naszywki, ćwieki, łaty oraz nosząc mocno zniszczone spodnie baggy charakteryzujące się obniżonym krokiem. Taki rodzaj stylizacji okraszony był dużą ilością ozdób bez względu na płeć. Kolczyki, bransoletki oraz wisiorki w nadmiernej ilości, były najczęściej tworzone samodzielnie. Prócz charakterystycznego elementu jak spodnie baggy, na pozór wyglądający niedbały styl był bardzo przemyślany. Odrębność manifestowana w każdej części ubioru własnych poglądów z daleka obrazowała danego osobnika.

Jak jest dzisiaj?

Dzisiejsza moda uliczna jest bardziej cywilizowana, lecz nadal mocno indywidualna. Popularne marki streetwearowe nawiązują masę kontraktów z topowymi markami popularnymi, które pragną czerpać inspirację z ulicy i indywidualnych pomysłów niezależnych projektantów. Taka mieszanka trendów daje nowe podejście do mody, jest źródłem ciekawych idei i nowego podejścia do codziennych trendów.  Kooperacje tego typu zapisują się w historii mody. Bazą do projektów jest zawsze streetwear i jego znaki rozpoznawcze jak spodnie baggy. Bardzo często można spotkać również charakterystyczne koszulki z dużymi logami. Wyszukanie własnego stylu nie jest prostą rzeczą. Podejście do osobistego wyglądu zmienia się na przestrzeni lat. To, co nosimy w wieku nastoletnim, będzie różnić się od dokonywanych wyborów w wieku dorosłym. Najważniejsze jest, aby czuć się dobrze z samym sobą, wybierać rzeczy dobrej jakości, mieszać style i dbać o środowisko. Nie tylko zagraniczne marki są warte uwagi. Na rynku polskim istnieje wiele ciekawych propozycji, o których należy pamiętać.