Kalosze damskie są idealne na zimową pogodę, utrzymując stopy w cieple, suchości i czystości, gdy jesteś zajęta spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Są jednak trochę inne od normalnych butów…

  • muszą być czyszczone inaczej,
  • mają inną historię,
  • są trudniejsze w stylizacji.

Oto wszystkie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące kaloszy - abyś mogła jak najlepiej wykorzystać deszczową pogodę.

Skąd pochodzą kalosze damskie?

Książę Wellington, Arthur Wellesley nosił je jako pierwszy i spopularyzował, a następnie stał się od początku XIX wieku standardowym elementem odzieży wierzchniej zakładanej na polowania pośród dla brytyjskiej arystokracji. Pierwsza para gumowych kaloszy powstała w 1853 roku we Francji. Została wyprodukowane przez firmę znaną obecnie jako AIGLE, która do dziś sprzedaje buty. Podczas I i II wojny światowej żołnierzom również dostarczano gumowe buty. W 1946 r. kalosze były już popularne wśród społeczeństwa.

Określenie „gumiaki”, które jest innym terminem dla kaloszy damskich, wydaje się pochodzić z Nowej Zelandii z XIX wieku. Uważano, że nazwa tych butów powstała, ponieważ buty zostały wykonane z gumy.

Co to są kalosze damskie?

Kalosze damskie to nieprzemakalne buty zwykle noszone podczas swobodnych aktywności na świeżym powietrzu, takich jak: spacery z psem, zabawa na świeżym powietrzu, krótkie spacery, uprawa roli, niektóre sporty, takie jak jazda konna i tradycyjnie polowanie. Najczęściej są one noszone na mokrej lub błotnistej ziemi lub podczas deszczowych lub śnieżnych warunków pogodowych, więc są one czasami znane jako deszczowce/gumiaki. Męskie kalosze, kalosze damskie i dziecięce kalosze mają bardzo podobny styl, zazwyczaj różnią się tylko kolorem lub wzorem.

Wzornictwo kaloszy damskich

kalosze damskieDeszczowe buty mogą być wykonane ze skóry, chociaż skóra była używana tylko wśród zamożnych, dlatego wersje gumowe są znacznie powszechniejsze. Dzisiaj kalosze damskie również są zwykle wykonane z gumy, polichlorku winylu lub fluorowcowanego polimeru. Zwykle ich wysokość jest do części łydki poniżej kolana, chociaż można uzyskać modele do kostki. Wysokie są bardziej popularne, ponieważ z takimi kaloszami damskimi można sobie zapewnić lepszą ochronę przed plamami z błota i wody i zapewniają cieplejsze warunki użytkowania. Najlepiej kupić kalosze w normalnym rozmiarze butów – chyba, że masz zamiar nosić do nich kilka par grubych skarpet - wtedy zdobądź takie o jeden rozmiar większe. W każdym bądź razie powinny być wystarczająco dopasowane, a przede wszystkim – wygodne.